Има много начини да се начисли лихва. По-долу са дадени някои често срещани примери за случаи, при които лихва може да се печели от една страна и да се плаща от друга:
- Спестовни сметки или депозити - при тези продукти лихвата е в твоя полза. За съжаление през последните години, този тип продукти се предлагат по-малко и при не толкова високи лихви, както преди.
- Вложения - това е не лош начин да спечелиш допълнително средства. Ако имаш спестени пари, можеш да ги вложиш и срещу това да вземеш лихва.
- Неплатени сметки - тук стигаме до момента, в който някой взема лихва от нас. Въпреки че много компании могат да начислят такса за закъснение, някои избират да начислят лихва върху неизплатени и закъснели сметки. Тази практика се прилага, тъй като закъснелият платец задържа пари за по-дълъг период от титуляра;
- Кредитни карти - сред методите за заемане на пари, кредитните карти са известни с това, че имат висока лихва. Потребителите могат да плащат минимални месечни вноски върху изразходваните средства, в замяна на които плащат лихва, която постепенно се натрупва и така печелят финансовите институции, предлагащи кредитни карти;
- Ипотеки - разбира се, всеки кредит носи лихва за кредитора, но сред най-дългосрочните заеми попадат ипотечните кредити. Въпреки че лихвата при тях е значително по-малка и може да бъде формирана като фиксиран или променлив лихвен процент, тя намалява с течение на времето, тъй като кредитополучателят изплаща първоначално нея.
Можем да обобщим, че лихвата е част от нашето ежедневие. Тя позволява да се правят вложения, вземат и дават пари на заем. Чрез плащането на лихвите си хората се насърчават да използват пари, да влагат, да поемат рискове и евентуално да печелят. А това в по-голям план е неразривна част от икономическото развитие на света във всякакъв аспект.